Çatı İzolasyon Malzemeleri

Apartman, müstakil ev, kamu kurumları ve özel kuruluş binalarının; kışın beraberinde getirdiği yağmur suyu ve soğuktan, yazın ise kavurucu sıcaklardan korumak için çatısına uygulanan koruyucu sisteme çatı, bu sistemin daha etkili ve verimli kullanımı için ekstra malzemelerle daha da donanımlı hale getirilmesine çatı yalıtım uygulamaları denilmektedir. Yapıların uzun ömürlü ve ilk gün ki sağlamlığını koruyabilmesi için de gerekli olan bu uygulamalar, ayrıca küf mantar ve rutubet oluşumlarının önüne geçtiği için insan sağlığı açısından da önem taşımaktadır. Klasik, sandviç ve trapez gibi türleri bulunan çatı çeşitlerine, uygun izolasyon malzemeleri kullanılarak etkili yalıtım sistemleri oluşturulan binalar, hem enerji hem de ısı tasarrufu sağlayarak bütçeye ve doğal ortama katlıda bulunmaktadır.

Tavan, çatı araları, teraslar ve çatı çeşitlerinin; ısı ve su yalıtımını sağlamak için kullanılan çatı izolasyon malzemeleri, uygulandığı alanlarda sıcaktan ve soğuktan tasarruf sağlamakta, çatıların mukavemet gücünü arttırmaktadır. Ekonomik fiyatı ve koruyucu etkisi güçlü olan cam yünleri diğer adı ile çatı şilteleri, bu sistemin en göze çarpan malzeme seçenekleri arasındadır. Metal ve ya ahşap her tip çatılara kolayca uygulanan, sıcak hava veya soğuk hava geçişlerine engel olarak istenilen ısı derecesini stabil tutan bu malzeme ayrıca ses izolasyonunda da kullanılan ve orada da ses geçişini engelleyen bir yapıya sahiptir. Diğer bir izolasyon malzemesi olan membranlar ise, çatıda su yalıtımını yaparak binanın içlerine ve temeline suyun girerek yapı direncinin kırılmasını önleyen malzemelerdir. Shingle lar ise daha hafif yapı ve bu yapıların çatılarının su izolasyonu çözümlerinde kullanılan bir malzeme çeşididir. Bunların dışında fiberglas levhalar, OSB panel ve levhalar, köpükler ve çatı altı şilteleri çatı izolasyonun da kullanılan diğer malzeme seçeneklerindendir.

Bu malzemeler her zaman beton yüzeyine, seramik ve kiremit'in de alt katmanına gelecek şekilde uygulanma özelliklerine sahiptir. En iyi sonucu ve en verimli yalıtım çözümünü alabilmek için, çatı tiplerinin özelliklerine uygun olarak geliştirilen malzemeler tercih etmek ve bu malzemelerin deneyimli ellerde hayat bularak kullanılması gereklidir. Çatı izolasyonu uygulamalarında başarılı işlere imza atan, yaptığı her iş ile birlikte kendisini daha da geliştiren firmamız, işinin ehli çatı ustaları, titiz ve başarılı hizmetleri, senelerin vermiş olduğu deneyim ve profesyonelliğin birleşmesi ile alanında ismi olmayı başarmıştır.

MET-İŞ Alüminyum Ltd. Şti. Copyright 2012